رسواسازی آنلاین

رسواسازی آنلاین

من رسوایش می کنم!!

 روزانه صدها نفر در شهر تهران سرقت می کنند، برخی از آنان دستگیر و طبق قانون مجازات می شوند

 نقش دوربین مداربسته در رسوا سازی

 فرض کنید مالک یکی از ساختمان های دارای دوربین مداربسته، تصویر چهره یکی از سارقان را صرفا به این دلیل که برای دیگران جالب است در شبکه های اجتماعی منتشر می کند، تفاوت این سارق با سایر سارقان آن است که سارقان دیگر بی سروصدا طبق قانون مجازات می شوند ولی این سارق علاوه بر مجازات قانونی، از نظر وجهه اجتماعی نیز مجازات می شود.

منظور آنکه اقوام و آشنایان او پی می برند که او سارق است، تمامی همکلاسی های فرزند یا فرزندان او پی می برند که پدر همکلاسشان سارق است، او بی دلیل بیشتر مجازات شده است.

 

بیشتر بخوانید: جاده شخصیت 

 

دوربین مداربسته و سارقان

آیا به این موضوع فکر کرده ایم که رسواسازی آنلاین انتشار تصاویر دوربین مداربسته چقدر به بهبود امور و کاهش آسیب های اجتماعی کمک خواهد کرد؟ آیا رسواسازی آنلاین تجاوز به حقوق فردی افراد نیست؟

ویلیام آگبرن در سال ۱۹۲۲ در کتاب تغییر اجتماعی خود واژۀ «تأخر فرهنگی» را بکار برد، به این معنا که تکنولوژی ها بسیار سریع تر از آنکه زمینه های فرهنگی و اجتماعی برای استفاده از آنها آماده باشد گسترش می یابند،

 تلفن های همراه هم قبل از آنکه ما درک درستی از مفاهیمی مانند آبرو، حریم خصوصی، مجازات، حقوق فردی بدست آوریم در جامعه گسترش یافته اند، باید بیشتر دقت کرد.

پیامبر گرامی اسلام(ص) میفرمایند:

اِنَّ حُرمَهَ عِرض المُؤمِنِ کَحُرمَهِ دمِهِ و مالِهِ.

حرمتِ حیثیت و آبروی مؤمن همانند حرمتِ جان و مال اوست

(نوشته: فردین علیخواه| جامعه شناس)

۴۴۶ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست